top of page

רכשתם דירה מקבלן? כך תהפכו אותה לדירת חלומותיכם

דירת קבלן היא בדרך כלל ממש לא דירת החלומות שדמיינתם: החדרים קטנים, המטבח בסיסי והחומרים פשוטים. אבל עם קצת מחשבה מראש תוכלו להוציא מהקבלן שדרוגים משתלמים שיעשו הבדל גדול. מומחית מסבירה איך לעשות זאת נכון

דירה שרוכשים מקבלן היא לא תמיד דירת החלומות, משום שהיא לרוב מגיעה בסטנדרט מאוד בסיסי, חדרים קטנים וחומרים פשוטים. באמצעות תכנון ועיצוב מקדים של חללי הבית, ניתן להפוך דירה קטנה לדירה מרווחת, דירה חשוכה לדירה מוארת, מטבח קטן ולא נוח למטבח פונקציונאלי - כל זאת מבעוד מועד ומבלי להיכנס לשיפוץ ארוך ויקר.

לפני שחותמים על החוזה:
לעיתים קבלנים מציגים בפרוספקט השיווקי, בהדמיות ובתוכניות הדירה, מידות לא בקנה מידה ולא פרופורציונליות למידות האמיתיות של הבית. כך ניתן להציג מטבח גדול בעוד שהוא קטן בהרבה מהמציאות, או סלון שבהדמיה נראה ענק, כשבפועל הוא קטן מאוד. לכן, בקשו לראות תוכנית אדריכלית שתיתן לכם פרופורציות אמיתיות וקנה מידה נכון.

במעמד חתימת החוזה, שבו הקבלן להוט למכור את הדירה נהלו עמו משא ומתן. בקשו כל מה שעולה על דעתכם, אין לכם מה להפסיד. דאגו כי בחוזה תהיה התייחסות לכל בקשה שלכם, וזכרו שמה שלא מצויין בחוזה לא תוכלו לדרוש לאחר מכן.

עיצוב דירת קבלן

החלטתם לשדרג את המטבח? בקשו זיכוי גבוה יותר ממה שהקבלן הציע 

עיצוב דירת קבלן

קנה המידה והפרופורציות בתוכניות של הקבלן יכולים לבלבל  (צילומים: מאור מויאל)

שינויים ושדרוגים של הדירה:
השינויים שניתן להשיג תלויים בגמישות של הקבלן, וגובה המחיר לכל שינוי כזה משתנה מחברה לחברה. בדרך כלל קיימים שינויים במעמד החוזה שניתן לדרוש ללא תשלום, לכן עוד בשלב המקדים יש לתכנן שינויים לפני בניית הדירה, כמו ביטול\הזזת קירות, הזזת נקודות חשמל ואינסטלציה, אלו לא יעלו לכם כלל. במידה שביקשתם לקזז משהו מהמפרט, בקשו החזר כספי או משהו אחר בתמורה.

קיימים שדרוגים נוספים ומהותיים שיוכלו לחסוך לכם הוצאות רבות לאחר מכן, וניתן לבקש אותם מהקבלן, כמו נקודות נוספות בבית למזגן, אסלות תלויות, נקודת גז במרפסת, נקודת מים ועוד.

אם החלטתם לשדרג את המטבח הסטנדרטי, הקבלן יציע לכם זיכוי כספי. התעקשו לקבל זיכוי גבוה ממה שהקבלן מציע לכם. שדרוג המטבח יכול להגיע לסכום גבוה מ-50,000 שקלים, והזיכוי יכול להוזיל אותו בכמה אלפי שקלים.

דבר חשוב נוסף הוא לבקש להוסיף סעיף בחוזה, שבו מצויין שלאחר ריצוף הבית יונחו לוחות גבס על הריצוף, מה שימנע שריטות ופגמים בריצוף החדש שלכם. גם אם הבקשה כרוכה בתוספת תשלום - עשו זאת.

דבר נוסף שכדאי לציין מראש בחוזה, הוא שלאחר בחירת הריצוף על ידכם, בקשו לראות הדגמה כיצד הוא יראה יחד עם הרובה. לרובה יש גוונים שונים וכאשר גוון הרובה לא מתאים לריצוף זה עלול לפגום בנראות הריצוף הכללי. גם אם נאמר לכם שהצבע מתאים, קחו שתי מרצפות לדוגמא ובקשו מהקבלן שיראה לכם כיצד זה נראה יחד.

במהלך הבנייה:
במהלך הבנייה תפגשו עם מתאמת השינויים, שתפקידה להגיש את השינויים שביקשתם לקבלן לביצוע. מתאמת השינויים היא נציגה של הקבלן וככזאת, מטרתה היא למקסם את הרווח שלו. לכן, מומלץ שאת העבודה מול מתאמת השינויים תעשה מעצבת פנים מטעמכם, כך תימנעו מטעויות ותחסכו כסף רב.

שלב קריטי מאוד שבו אתם בוחרים את סגנון הבית שלכם הוא בחירת ריצופים, קרמיקות וסניטריה. לרבים מהרוכשים שמבצעים תהליך זה לבד, זהו שלב שעלול להיות מתיש מאוד. מומלץ להיעזר במעצבת פנים, היא תלמד את טעמכם ותכוון אתכם בדיוק למקומות הנכונים. זכרו: עבורכם זאת פעם ראשונה אבל היא כבר עשתה את זה פעמים רבות בעבר, היא מכירה כל תצוגה וכל אריח.

פיקוח: זכרו כי למרות שביקשתם שינויים בדירתכם החדשה, במידה ולא יבצעו אותם אם מטעות, או חוסר תשומת לב, לא יבצעו אותם גם לאחר מסירת המפתח. לכן חשוב לפקח על העבודה ולוודא שהדרישות מתבצעות בזמן.

עיצוב דירת קבלן

מעצבת פנים מכירה כל אריח וכל תצוגה

עיצוב דירת קבלן

חשוב להתעקש ולראות את הריצוף שבחרתם יחד עם הרובה

עיצוב דירת קבלן

הימנעו מווילונות כבדים והתאימו את התאורה לצרכי החלל

13 כללי ברזל חשובים לעיצוב הבית:

1. צבעים: במידה והחלל קטן לטעמכם, השתמשו בגוונים בהירים לקירות ולרהיטים על מנת ליצור אשליה של חדר מרווח יותר.

2. תאורה: מומלץ לרכוש תאורה הנקראת "לבן חם" אשר מבליטה את הצבעים החמים בבית. 
טווח של K 2700 3000K- - מתאים למקומות רגועים יותר כמו סלון, חדר שינה, או באזורים בהם נחוצה לנו שלווה. תאורה של K4000 מתאימה להאיר חללים כמו מטבח וחדרים רטובים.

3. הוסיפו מראות: מראות גדולות יוצרות אשליה של עומק ושל חלל גדול.

4. וילונות: חדרים שבהם יש אור שמש נראים גדולים יותר וחמים יותר. בעזרת וילונות דקים וקלים תוכלו למלא את החדר באור שמש שיספק הרגשה נעימה יותר. המנעו מווילונות כבדים שעלולים לגרום לחדר להראות חשוך וקטן.

5. המטבח: במידה והחלטתם לא לשדרג את המטבח הסטנדרטי, תוכלו להחליף דברים קטנים כך שיהיה יותר לטעמכם ויותר פונקציונלי כמו החלפת הידיות וחיפוי המטבח. ניתן גם לשלב יחידת אי ניידת מוכנה בעלות נמוכה.

6. פרקטים ושטיחים: הוסיפו שטיחים ופרקטים לחלל המעניקים תחושת חמימות ביתית וצבעוניות לחלל.

7. צמחיה: הכניסו צמחיה טבעית ומלאכותית הביתה. הם יעניקו צבעוניות, רוגע וחמימות לחלל.

8. אחסון: נצלו כל נישה קיימת בדירה וסגרו אותה באמצעות דלת או התקינו בה מדפים לאחסון מקסימלי.

9. סדר וארגון: אל תעמיסו על החלל. הוציאו כל ריהוט מיותר או כל פריט שאין בו שימוש ועלול להכביד על מראה החלל. הסתירו חוטי חשמל/תקשורת באמצעות השחלתם בקיר.

10. תמונות: שלבו תמונות על קירות הבית או הניחו אותן על מדפים תלויים.

11. אקססוריז: הוסיפו אקססוריז ופריטי נוי ושלבו אותם בחלל: על פינת האוכל, מזנון, כונניות, מדפים וכדומה.

12. בישום החלל: השתמשו במפיצי ריח ובנרות ריחניים לבישום החלל.

13. חדרי ילדים: תכננו את חדרי הילדים כך שיתנו ביטוי לתחביביו ולתחומי העניין של הילד. דאגו לפינת לימודים רגועה ופונקציונלית.

bottom of page