top of page

עיצוב חדרים עבור ילדים עם הפרעות קשב וריכוז 

עיצוב חדרים עבור ילדים עם הפרעות קשב וריכוז - עשה ואל תעשה/ הילה אלטר

כאשר ילד חוזר הביתה לאחר יום ארוך ומלא גירויים החדר הוא למעשה המקדש שלו. אם החדר מעוצב באופן שאינו מותאם לילד, בייחוד במקרה והוא סובל מבעיות קשב וריכוז, הוא יתקשה לעשות שיעורים, להתרכז, הוא עשוי להיות חסר שקט וחסר מנוחה. מה שהורים רבים אינם מודעים אליו הוא שעיצוב נכון של החדר עשוי לסייע לו ביצירת מרחב נעים ונוח שבו יוכל לפרוח.  

ישנן דרכים רבות, קלות ליישום ושאינן דורשות עלויות יוצאות דופן,  בהן תוכלו לשנות את עיצוב החדר על מנת להקל על הסימפטומים. מובן שכל ילד מתמודד באופן שונה עם אתגרי הADHD-, כך שאין כלל אחד שחל על כולם. עם זאת, ישנם מספר כללי "עשה ואל תעשה" בסיסיים שתוכלו להשתמש בהם כדי ליצור אווירה רגועה ושלווה יותר בחדר הילדים. כללים אלה יכולים לסייע גם לילדים שאינם סובלים מהפרעות קשב וריכוז.

הגדרת מיקומים 

סדר, סדר ושוב סדר! אין כזה דבר ילד מבולגן, יש חדר שלא מותאם לצרכי הילד. צריכה להיות פינה מוגדרת למשחק, לאחסון וללמידה. בחדרים שבהם ילד לוקח צעצוע ולאחר המשחק מניח אותו על המיטה או על השטיח, כנראה קיים קושי להחזירו למדף או לארון מאחר והם בלתי נגישים לו. לכן חשוב מאוד לעצב את החדר באופן כזה שבו הארונות והמדפים יהיו בגובה של הילד ובאופן שמאפשר לו להגיע אליהם בקלות.

בנושא ספרים ומחברות, הדברים לא שונים. כשמעצבים חדר ילדים, ראשית יש לצפות בילד בפעולה בחדרו. לעתים, התשובות עולות מיד לאחר הצפייה. ילד מכין שיעורים על המיטה? ככל הנראה ששולחן הכתיבה שלו לא תואם לצרכיו - גבוה או נמוך, עמוס מדי או פשוט הכיסא לא נוח לו.

ישנם ילדים שלא יתקלו בקשיים נוכח מכשולים אלו, אך לילד עם הפרעת קשב וריכוז - מדובר בהפרעה של ממש ובשיבוש אורח החיים השגרתי.

קומו ובדקו: האם כיסא הילד נוח? האם השולחן בגובה של לפחות 75 ס"מ? האם אין מגירה שמפריעה לו כאשר הוא יושב? ועשו את השינויים הנדרשים בהתאם לממצאים.

 

בחירת צבע נכון
מחקרים רבים נכתבו בנושא, והוכיחו כי הצבע משפיע על מצב הרוח. בחירת צבע נכונה יוצרת שלווה ורוגע, בחירה מוטעית יוצרת מתח - בוודאי כאשר מדובר על ילד עם ADHD.
לכן, בחרו בצבעים בהירים, מרגיעים ונעימים – כגון צבעי פסטל (כחול בהיר, בז', ירוק בהיר) - או בטפט רגוע. הימנעו מצורות גיאומטריות או מצבעים שעלולים לבלבל את העין, כמו טפטים ומדבקות קיר ססגוניים במיוחד. המטרה היא ליצור בחדר אווירה נעימה, שקטה, שלווה ורגועה.

הוציאו מהחדר אביזרים מסיחי דעת
כלל אצבע חשוב לכל חדר ילדים ובטח לילדים עם ADHD, הוא להיפטר מחפצים ומצעצועים שהילד אינו זקוק להם. עומס גורם לאי שקט וחרדה.

 

שולחן עבודה נקי

שולחן העבודה של הילד מיועד ללמידה, למחשב וליצירה. יש לדאוג שהוא יהיה נקי מהסחות דעת. כאשר מניחים על השולחן מחשב, מדפסת - וגם צעצועים, נשארים לילד ס"מ בודדים לעבודה – דבר שיוצר אי נוחות ואי שקט. לכן, השאירו שולחן נקי, עדיף רק עם מסך מחשב ותאורה ייעודית ומתכווננת לשולחן, כזו שתתאים לקריאה ולעבודה.

בנוסף, בזמן הכנת השיעורים מומלץ שילדים עם ADHD יישבו מול קיר חלק ונקי – בלי טפט או צבעים מיותרים, שעלולים לגרום לגירויים לא רצויים.

 

פנו מכשירים אלקטרוניים
מכשירים אלקטרוניים רבים פולטים קרינה מייננת, שאינה בריאה לכל אדם ועל אחת כמה וכמה לילדים. לכן, מומלץ למזער הימצאותם בחדר ילדים. מכשירים כגון טלוויזיות, קונסולות וטאבלטים - בחדר ילדים, עלולים להשפיע לרעה על איכות השינה ועל התנהגות הילד במהלך היום.

 

אזור לחפצי לימודים
צרו אזור קבוע ומוגדר בחדר שבו יאוחסנו כל הדברים שהילד צריך לקחת ליום הלימודים שלו – תיק, מעיל וכו'. ריכוז כל הציוד והאביזרים במקום אחד נגיש יקל עליהם להתארגן בבוקר.

 

לו"ז לילד
צרו פינה בחדר בעזרת מדבקת לוח מחיק ורשמו בה את השגרה היומית של הילד. מדובר בפריט עיצובי יפה, שגם יזכיר לילד את מטלותיו השונות.

לסיכום, ילדים עם ADHD רגועים יותר ומתפקדים טוב יותר כאשר הסביבה שלהם מסודרת, נקייה ושגרתית. בעזרת טיפים אלה - ניתן להגיע לתפקוד טוב יותר וללמידה משמעותית יותר.

עיצוב חדר לילדים עם קשב וריכוז | הילה אלטר עיצוב פנים והום סטיילינג
bottom of page